ALUTEAM TEKNOFEST 2021’de


29 Eylül 2021

Dördüncüsü düzenlenen Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali 21-26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin organizasyonun paydaş kuruluşları arasında olduğu TEKNOFEST 2021 Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirildi. T3 Vakıf tarafından organize edilen etkinlikte FSMVÜ bünyesinde BETAM ve ALUTEAM markalarının alt birimler olarak yer alması sağlandı. Öte yandan üniversitemiz bünyesinde bulunan öğrenci kulüplerinde öğrencilerin geliştirdikleri projeler çıktıları ile birlikte sergilendi. TALIA Model Uydu, Atay Roketi, Vecihi RC Uçak, Karayel-RC Uçak ve Otizm Bilekliği projeleri bu kapsamda 6 gün boyunca tanıtımı yapılan projelerden oldu. FSMVÜ Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Ambalaj Tasarımı Programı ise plastik kullanımını azaltmak ve tek kullanımlık maskenin hijyenik bir şekilde taşınmasının sağlamak amacıyla geliştirdikleri tasarım ile üniversitemizi temsil etti.

ALUTEAM’in ileri imalat teknolojileri kapsamındaki havacılık, savunma, otomotiv sektörü faaliyetleriyle söz sahibi oldu

ALUTEAM olarak tasarım ve üretim çalışmalarının ilgili birimlerimizce geliştirildiği üç özel ürün etkinlik tarzının çıkış noktası oldu. Bu ürünler Hava Aracı Isı Eşanjörü, Mikro Soğutucu Kanallar, Kargo Klips olarak belirlendi. Havacılık, otomotiv ve savunma sektörleri için Seçici Lazer Sinterleme ile Doğrudan Metal Lazer Sinterleme metotlarıyla üretilen çeşitli parçalar yine stantta sergilendi. Ağırlıklı olarak öğrencilerin yeni teknolojilerle buluşmasını sağlamaya yönelik düzenlenen festival boyunca faaliyetler kapsamında pek çok iş görüşmesi de gerçekleştirildi.

Genç meslektaşlarımızın prosefyonel ekiplerle bir araya gelmesi sağlandı

ALUTEAM bünyesinde görev alan styajyer mühendis kadrosunun festival boyunca stant alanında merkezimizi temsil etmesi sağlandı. Bu kapsamda genç meslektaşlarımızın merkez faaliyetlerini ilgililerine tanıtma, temsil, iş geliştirme becerilerinin geliştirilmesi hedeflendi. Böylece festival kimliği ile uyumlu bir versiyonda iş görüşmeleri de gerçekleştirilmiş oldu. Savunma Sanayi Başkanlığı, Havelsan, Türk Hava Yolları, Baykar stajyer mühendislerimizin temasta bulunduğu önemli kurumlardan bazılarıydı.

FSMAYTEAM ekibine birincilik ödülü

FSMVÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri Emre Tanrıverdi, Furkan Ergöçen, Recep Tayyip İlhan ve Mevlüt Tosun'un yer aldığı Otizm Bilekliği projesi, değerlendirmeler sonucu en yüksek puan ile TEKNOFEST finallerine katılmaya hak kazandı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda FSMAYTEAM, Otizm Bilekliği projesiyle İletişim Teknolojileri Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu.

2022 TEKNOFEST Samsun’da

Önümüzdeki dönem Samsun’da yapılacağı açıklanan TEKNOFEST 2022 için öğrenciler projelerini tasarlamaya şimdiden başladı.