Yeni Projemize İstka’dan Destek


Üniversitemiz, Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM) ve Girişimci Alüminyum Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (GALSİAD) tarafından ortaklaşa hazırlanan “Alüminyum İmalat Tesislerinde Enerji Verimliliği ve Sera Gazlarının Azaltılması” Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) 2014 Yılı Mali Destek Programları “Verimli ve Temiz Enerji Mali Destek Programı (EVK)” kapsamında başarılı bulunan projeler arasında yer almıştır. 
 
Proje kapsamında, İstanbul ve çevresinde alüminyum sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde sistem veya kullanım kaynaklı enerji kayıplarının ve çevreye verdiği zararların belirlenmesi için test ve ölçüm çalışmaları çok sayıda firma işbirliği ile gerçekleştirilecektir. Çalışmalar sonucunda firmalara önerilerde bulunulacak ve sonuçları takip edilecektir.
 
        Projenin Genel Amacı: Alüminyum sektörünün üretim kapasitesi ve çeşitliliğinin artırılması temel esasında, sektörün üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan aydınlatma, iklimlendirme, enerji dönüşümü ve ısı transferinde en yüksek verimin elde edilmesi, enerji talebinin azaltılması ve sera gazlarının salınımlarının azaltılması amaçlanmıştır. Mevcut altyapı ve ilavelerle işletmelerin mevcut ürünlerinin iyileştirilmesi ve yeni ürünler geliştirmeleri sağlanarak aynı miktar enerji ile katma değeri yüksek üretim yapabilmelerini sağlamak. İşletmelerin mevcut üretim süreçlerinin enerji verimli hale gelmesi için gerekli çalışmaları yapmak.