Yeni Projemiz İçin İmzaları Attık


 
Üniversitemiz, Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM) ve Girişimci Alüminyum Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (GALSİAD) tarafından ortaklaşa hazırlanan “Alüminyum İmalat Tesislerinde Enerji Verimliliği ve Sera Gazlarının Azaltılması” projemizin hibe sözleşmesi için imzalar atıldı. İstanbul Kalkınma Ajansında, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Genel Sekreter Alim Türkyılmaz, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç, GALSİAD yönetim üyeleri Hüseyin Karabacak ve Arif Özer’in katılımları ile hibe sözleşmesi imza töreni gerçekleştirilmiştir.
 
  İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) 2014 Yılı Mali Destek Programları “Verimli ve Temiz Enerji Mali Destek Programı (EVK)” kapsamında, İstanbul ve çevresinde alüminyum sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde sistem veya kullanım kaynaklı enerji kayıplarının ve çevreye verdiği zararların belirlenmesi için test ve ölçüm çalışmaları çok sayıda firma işbirliği ile gerçekleştirilecektir. Çalışmalar sonucunda firmalara önerilerde bulunulacak ve sonuçları takip edilecektir. Proje, aluteam.fsm.edu.tr ve @ALUTEAM adreslerinden takip edilebilir.
 
        Projenin Genel Amacı: Alüminyum sektörünün üretim kapasitesi ve çeşitliliğinin artırılması temel esasında, sektörün üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan aydınlatma, iklimlendirme, enerji dönüşümü ve ısı transferinde en yüksek verimin elde edilmesi, enerji talebinin azaltılması ve sera gazlarının salınımlarının azaltılması amaçlanmıştır. Mevcut altyapı ve ilavelerle işletmelerin mevcut ürünlerinin iyileştirilmesi ve yeni ürünler geliştirmeleri sağlanarak aynı miktar enerji ile katma değeri yüksek üretim yapabilmelerini sağlamak. İşletmelerin mevcut üretim süreçlerinin enerji verimli hale gelmesi için gerekli çalışmaları yapmak.