Yaz Staj Eğitim Programı Dönem Kapanışı Gerçekleştirildi


12 Ağustos 2021

ALUTEAM bünyesinde oluşturulan eğitim programı kapsamında 28 Haziran 2021 günü başlayan Yaz Staj Eğitim Programı’nın Malzeme Birimi ayağı tamamlandı. Üniversite öğrencilerine yönelik oluşturulan program merkezimizin iki birimi için ayrı ayrı organize edildi. Tasarım ve Üretim Birimi ile Malzeme Birimi ekipleri için seçilen öğrenciler her iki birim içerisinde iki farklı takıma ayrıldı. COVİD-19’un sebep olduğu mesafeli çalışma düzeni sebebiyle öğrenciler kısıtlı zamanlarda merkezimizde olacak şekilde bir çalışma düzeni oluşturuldu. Toplu organizasyonlar için ise program akışına dijital dersler eklendi. Pek çok farklı üniversiteden gelen, toplamda 300’ün üzerinde başvurunun değerlendirdiği programa 16 öğrenci seçildi. Ayrıca bir de misafir öğrencinin programı izlemesi sağlandı.

Malzeme Birimi Eğitim Programında Uygulama Derslere Ağırlık Verildi

ALUTEAM Malzeme Birimi için seçilen 8 öğrenci 28 Haziran 2021-6 Ağustos 2021 tarih aralığında programa katılımcı olarak dahil edildi. Öğrencilerin ağırlıklı olarak laboratuvarlarımızda ilgili koordinatörlerimizin yönetiminde uygulama çalışmalarına katılmaları hedeflendi. Teorik çalışmalar ise haftanın bir günü için organize edilen dijital dersler ile gerçekleştirildi. Ekipler, öğleden önce ve öğleden sonra olacak şekilde 8 kişi 4’erli iki takıma ayrıldı. Haftanın ilk dört günü birebir ilgili araştırmacılarımızla laboratuvarlarda çalışma fırsatı edinen öğrenciler düzenlenen dijital dersler sayesinde ALUTEAM ekibiyle de tanışma fırsatı edindi. Genç meslektaşlarımızın uzaktan eğitim ile geçirdikleri bu zorlu süreçte eksik kalan uygulama konu başlıkları yoğun laboratuvar dersleri ile giderilmeye çalışıldı.  

Dijital Dersler ile Eğitim İçeriği Zenginleştirildi

Haftanın bir günü birer saat olacak şekilde düzenlenen dijital derslerde ALUTEAM araştırma ekibi sırasıyla konuşmacı olarak görev aldı. Mesleki deneyimlerin aktarıldığı bu dersler öğrenciler ile dijital söyleşi şeklinde gerçekleştirildi.

Eğitim Programı ve Staj Programı İç İçe

Eğitim programı kapsamında zorunlu stajlarını yapmaları için öğrencilere fırsat verilmiş oldu. COVİD-19 sebebiyle staj yeri bulmakta sorun yaşayan öğrencilere bu konuda da cevap verilmiş oldu.

Malzeme Birimi Dönem Kapanış Organizasyonu Gerçekleştirildi

6 Ağustos Günü ALUTEAM bünyesinde bir kapanış organizasyonu gerçekleştirildi. Ekibimizden Dr. Öğretim Üyesi M. Safa Yılmaz, İş Geliştirme Koordinatörü Ömer Sürmen’in misafir olduğu, Laboratuvar Koordinatörü Dr. Z. Çağatay Öter’in sertifikaları takdim ettiği ve Yüksek Mühendis Gürkan Tarakçı’nın da kısa bir konuşma yaptığı organizasyonda ayrıca programın değerlendirmesi yapıldı.

Öte yandan Tasarım ve Üretim Birimi için ise program Eylül 2021'de sonlandırılacak şekilde devam ediyor.