VALEO ve ALUTEAM Projesi ''Carbon Challenge'' yarışmasında ödül aldı


16 Temmuz 2021

Toz Alüminyum Köpürtme Yöntemiyle, Termal İletkenliği Yüksek, Hafif, Kompozit Debriyaj Plakasının Geliştirilmesi ve Prototip Üretimi Projesi “Carbon Challenge” yarışması kapsamında ödüllendirildi. 

TÜBİTAK 1501-Sanayi Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında Valeo Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde yürütülen ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ALUTEAM ekibi tarafından desteklenen Toz Alüminyum Köpürtme Yöntemiyle, Termal İletkenliği Yüksek, Hafif, Kompozit Debriyaj Plakasının Geliştirilmesi ve Prototip Üretimi Projesi kurum içinde globalde düzenlenen Carbon Challenge yarışmasında değerlendirildi. 8 ülke 17 fabrika ve toplam 50 projenin katıldığı yarışmada, ALUTEAM’in desteklemiş olduğu VALEO yürütücülüğündeki araştırma kazanan 3 projeden biri oldu.

2019-2021 döneminde gerçekleştirilen proje, debriyaj sisteminin en ağır parçası olan dökme demir parçalarda havalandırma kanalı veya alüminyum köpük uygulaması, kompozit yapılar gibi çeşitli çözümlerle, termo-mekanik performanstan ödün vermeden, sistemin ağırlığını azaltmayı amaçlamakta ve bu sayede ulaşım sektöründen kaynaklı karbondioksit salınımını azaltmayı hedeflemektedir.