Üretimdeki Kayıplar Bu Projeyle Engellenecek


Üretim sırasında alüminyum ürünlerinin yüzeylerinde oluşan hataların tespiti için geliştirilen Zeki Yüzey Kusur Tespit Sistemi, Metalik Fikirler 3. AR-GE Proje Pazarı’nda birinci oldu.
 
Üretim hatalarını, oluştuğu anda tespit eden ve yüzde 30’lara varan kayıpları ortadan kaldırmayı hedefleyen proje, Üniversitemiz Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde (ALUTEAM) Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç ve New Jersey City Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Hasan Al-Jabbouli tarafından geliştirildi. Dünyada ilk kez üretilen ve mikroskobik olarak yüzeyin denetimini yapan Zeki Yüzey Kusur Tespit Sistemi, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 23 Ekim’de düzenlediği Metalik Fikirler 3. AR-GE Proje Pazarı’nda 264 projenin arasından birincilik ödülüne layık görüldü. Alüminyumla ilgili bir fuar sırasında hata tespit sistemine duyulan ihtiyaçtan yola çıkılarak oluşturulan proje, alüminyum sanayisi için önemli problemi ortadan kaldırıyor. Sistemin temel çalışma prensibinin üretim hattını rahatsız etmeden gerçekleştiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç, alüminyum profiller cihazın içinden geçecek şekilde düzenlendiğinde sistemin rahatlıkla çalıştığını söyledi.
 
Zeki Yüzey Kusur Tespit Sistem 
Zeki Yüzey Kusur Tespit Sistemi, alüminyum ekstrüzyon ile profil imalatı yapan tesislerde üretim sırasında yüzeyde oluşan kalıp, billet ve işçi kaynaklı hataların engellenebilmesi için tesislerde tam otomatik, bütün üretimi takip edebilen ve çeşitli hata türlerini birbirinden ayırt edebilen bir kalite kontrol sistemidir. Bu sistemin alüminyum ekstrüzyon ve hadde tesislerinde kullanılması amaçlanıyor.
 
“Üniversite ve Sanayi İşbirliği İçinde”
Sektörün önde gelen firmalarıyla çalıştıklarını ve sistemin ihtiyaçlara göre şekillendiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç, “Türkiye’de alüminyum üzerine çalışan tek araştırma merkezi olan ALUTEAM’de üniversite ve sanayi işbirliğini hayata geçiriyoruz. Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve alüminyum sektöründe faaliyet gösteren sanayicilerin desteğiyle kurulan ALUTEAM’de, test, araştırma ve eğitim başlıkları altında projelere imza atıyoruz. Ayrıca belirli uzmanlık gerektiren konularda yuvarlak masa toplantıları ya da seminerler yapıyoruz. Türkiye’de ilk akredite test laboratuarı olma yolunda çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.
 
Sanayicinin prototip ürün geliştirme ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Ebubekir Koç, “Sistemleri geliştirip piyasaya sunmak ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Türüne göre birkaç günden birkaç hafta zarfına kadar ürünler geliştiriliyor. Hem kendilerini yetiştirmeleri hem de sanayiciyle iletişim kurabilmeleri için öğrenciler bu süreçlerde görev alıyor ve sektöre hazırlanıyor. Tüm araştırma başlıklarında sonuç almaya yönelik işler yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.