MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Artık ALUTEAM'de


MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiş ve Ocak 2017’den itibaren cezai yaptırımları başlamıştır. Bu kapsamda çalışanlarınızın MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olması için MYK Yetkilendirilmiş Kuruluşu olan BELGETÜRK ile ALUTEAM arasında Sınav ve Belgelendirme anlaşması imzalanmıştır.

Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi ALUTEAM olarak, alüminyum üretim tesislerinde çalışan Alüminyum Kaynakçıları, Çelik Kaynakçılar, Plastik Kaynakçılar, Endüstriyel Boru Montajcılar, Kaynak Operatörleri, Direnç Kaynak Ayarcıları, Plastik Enjeksiyon Operatörleri, Plastik Ekstrüzyon Operatörleri, PVC Doğrama Montajcıları, Metal Sac İşlemeciler, İskele Kurulum Elemanları ve İş Sağlığı ve Güvenliği Elemanları, İşletme Elektrik Bakımcıları ve Makine Bakımcılarımızın MYK Mesleki Yeterlilik Sınavları ve Belgelendirmeleri Belgetürk işbirliğinde yapılacaktır.

Başvuru İçin Gerekenler:

1) Başvuru Formu (FP125)

2) Kimlik Fotokopisi

3) Ücret Dekontu

Ücretler toplu olarak yatırılacağında “adlarına ve avanslarından” açıklaması ile toplu yatırılabilmektedir.

Fiyat Listesi için tıklayınız. 

Devlet Teşviki:

Sınavda başarılı olup belge almaya hak kazanan kişiye, yatırdığı ücret devlet tarafından geri verilmekte olup, belge ücreti de alınmamaktadır. Yani belge almaya hak kazanan bir kişi masrafsız olarak bu belgeyi edinecektir.

Sınav hakkı üç olup, üçüncü sınavda bile belge almaya hak kazananların ücretleri iade edilmektedir. Üçüncü sınavında da başarısız olan ve belge alamayan kişiye hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

Yukarıda belirtilen mesleklerden Belge Zorunluluğu Tebliği kapsamında olanlarda, Devlet teşviki bu yılın sonuna kadar %100, bu yıldan sonraki iki yıl %50 olarak ödenecektir.

Sigorta İşveren Prim Desteği:

6 ay geriye doğru işsiz durumda iken işe alınan bir kişi, ilgili yönetmelikteki şartları karşılıyor ise, 31.12.2020 yılına kadar bu kişi için SGK ya yatırılması gereken sigorta işveren payı devlet tarafından ödenmektedir.

Belge Muafiyeti:

Tebliğ kapsamındaki mesleklerde, sadece ilgili alan ve dalda Teknik Diploması olan veya Ustalık Belgesi olan kişiler MYK Belge Zorunluluğundan muaftır. Kalfalık belgeleri, Kurs Bitirme Belgeleri, Hayat Boyu Öğrenme Kurs Belgeleri, İşkur Kurs Belgeleri vb. belgeler muafiyet sağlamaz.

MYK Belgesiz kişilerin tebliğ kapsamındaki işlerde çalıştırılamayacağı 6645 sayılı kanunun 74. Maddesi hükmüdür.

Ayrıntılı bilgi için;

aluteam@fsm.edu.tr

0212 5218100 (Dahili: 4173)