Geri Dönüşümün Parçası Ol Proje Yarışması


17 Haziran 2021

İlgililerin Dikkatine;

TALSAD tarafından, Türkiye alüminyum sektörünün sürdürülebilirliğine ve geri dönüşüm teknolojilerinin gelişmesine ve bu alanda yapılan bilimsel, teknolojik ve endüstriye çalışmalara destek olmak üzere “Geri Dönüşümün Parçası Ol”  başlığı ile bir Proje Yarışması düzenlemektedir.  

“Geri Dönüşümün Parçası Ol” - Proje Yarışması- alüminyumun ve alüminyum içeren atıkların geri dönüşüm teknolojilerinin, sürdürülebilirlik ve çevre etkilerinin teknoloji, envanter ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesini konu alan yenilikçi proje ve fikirlerin desteklenmesi amacı ile üniversitelerin ve mensuplarının, profesyonellerin, sivil toplum kuruluşlarının ve şirketlerin başvurusuna açık bir proje yarışmasıdır.

Proje yarışmasında birinci, ikinci ve üçüncü olan proje sahipleri ödüllendirilecek olup, Proje Ödül Töreni 14-16 Ekim 2021 tarihlerinde yapılacak olan ALUS & ALUEXPO Uluslararası Alüminyum Sempozyumu ve Fuarı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecektir.

Yarışma geniş anlamda alüminyumun geri dönüşümü ve yaşamsal faydalarını kapsayan teknolojik içerikli tüm çalışmalara açıktır (teorik bir araştırma, deneysel bulgu, endüstriyel ölçekte proses, vb).

Alüminyum içeren atıkların (kullanılmış alüminyum atıkları, hurda, cüruf, proses artığı vb) toplama, ayrıştırma ve geri dönüşüm süreçlerinin bütününü (teknoloji ve proses geliştirme, sürdürülebilirlik ve çevre etkilerini geliştirmeye yönelik uygulamalar, envanter, sertifikasyon) kapsamaktadır.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ÇEVKO Vakfı’nın desteklediği Proje Yarışması başvuruları www.aluminyumheryerde.com web sitesinden online olarak gerçekleştirilmektedir ve son başvuru tarihi 31 Temmuz 2021 olan yarışmaya üniversiteler ve akademisyenler (bireysel veya ilgili birimler), şirketler, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri, profesyoneller, yöneticiler, mühendisler ve lisansüstü öğrenciler katılım sağlayabilecektir.

Proje yarışması ile ilgili tüm sorularınız ve detaylı bilgi talepleriniz için TALSAD (talsad@talsad.org.tr) ile iletişime geçebilirsiniz.

Proje Katılım Şartnamesi için tıklayınız.