Çuhadaroğlu KAPEDAM Test Merkezi, ASTEL Bünyesine Dahil Oldu


24 Aralık 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM) akademinin sağladığı araştırma kapasitesi ile iş dünyasının üretim tecrübesini bir araya getirme misyonu için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ALUTEAM, Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı Projesi ile gelişerek devam ediyor.

ASTEL Projesi kapsamında Çuhadaroğlu Metal ile FSMVÜ arasında hizmet ve iş birliği sözleşmesi kararı alınarak, ilgili karara istinaden bugün üniversitemizde bir imza töreni gerçekleştirildi. Tören, Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Z. Hakan Akpolat ve ALUTEAM Müdürümüz Dr. Ebubekir Koç’un ev sahipliğinde, Çuhadaroğlu Grup Şirketleri Genel Müdürü Kenan Aracı, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Metin Yılmaz, Ar-Ge Müdürü Hüseyin Gökdemir’in katılımıyla organize edildi. Törende ayrıca TALSAD Genel Sekreteri Erol Metin ve GALSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kırboz yer aldı. Üniversite sanayi iş birliği kapsamında önemli bir adım olan bu gelişme, yerel basın mensuplarınca da ilgiyle takip edildi. Gerçekleştirilen imza töreninin ardından misafirlerimiz merkezimizi ziyaret ederek, faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

Kurulan İş Birliği İle KAPEDAM Modernize Edilecek

FSMVÜ ile ÇUHADAROĞLU arasında imzalanan hizmet ve iş birliği sözleşmesi ile KAPEDAM,  (Kapı Pencere Deney ve Araştırma Merkezi) cephe test ünitesi, Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL) Projesinde kullanılmak üzere FSMVÜ’ye devredilerek, proje kapsamında modernize edilmiş olacak. Çuhadaroğlu’nun bu hibe desteği ile üniversite sanayi iş birliğinde gerçekleşen AR-GE faaliyetlerinin gelişimine ivme kazandırılmış olacak. Bu sayede ASTEL Projesi özelinde ülke ekonomisine ve sektörün gelişimine katma değer sağlanacak. Ayrıca bu birliktelik ile ASTEL, ülke içinde bu testlerin gerçekleştirileceği üniversite bünyesinde olan tek akredite laboratuvar olacak.

Test ve Eğitim Faaliyetleri Birbirini Tamamlıyor

ASTEL Projesi kapsamında kurulumu başlayan sistem testleri laboratuvarı ile alüminyum sanayicilerin ve cephe uygulamacılarının temel ihtiyaçlarını karşılayacak uluslararası standartlara uygun bir altyapının teşkili ve laboratuvardan elde edilecek verilerin genelleştirilerek ürün ve üretimin geliştirilmesi, katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkarılması amaçlanmakta. ASTEL Projesi çatısı altında kurulan “Cephe Akademi” ile yürütülen mesleki gelişim eğitimleri ile birbirini tamamlayacak şekilde yürütülecek test faaliyetleri için çalışmalar tüm hızıyla sürdürülmekte.

ASTEL Projesi, İSTKA Desteği İle Gerçekleştiriliyor

TR10/18/YMP/0038 kodlu Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarları Projesi (ASTEL), İstanbul Kalkınma Ajansı 2018 yılı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında destekleniyor. Proje, Fatih Sultan Vakıf Üniversitesi, Girişimci Alüminyum Sanayici ve İşadamları Derneği, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği iş birliği sayesinde ve Pencere Üreticileri Kalite Birliği Derneği ile Türkiye Alüminyum Sanayiciler Derneği’nin katkısıyla da geliştirilmeye de devam ediyor.