Alüminyumda Optik Mikroskop Kullanımı Konulu Mesleki Eğitim Gerçekleştirildi


Üniversitemiz Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM), İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve Girişimci Alüminyum Sanayici ve İş Adamları Derneği (GALSİAD)  işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile yürütülmekte olan Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi Güdümlü Projesi kapsamındaki mesleki eğitimler devam ediyor.

8-9 Kasım 2017 tarihlerinde Carl Zeiss Microscopy GmbH’den Aplikasyon ve Satış Mühendisi Kenan Doğru, Asaş Alüminyum’dan Ar-Ge Uzmanı Hüsnü Öztürk ve ALUTEAM Araştırmacı Mühendislerinden Yaşar Akça ve Çağatay Öter’in sunumuyla “Alüminyum Şekillendirme Tekniklerinde Karşılaşılan Hataların Optik Mikroskop ile İncelenmesi” mesleki eğitimi gerçekleştirildi.

İki gün boyunca devam eden eğitimde teorik çalışmaların yanı sıra katılımcıların getirdiği numuneler üzerinde incelemelerde bulunuldu ve pratik uygulamalar yapıldı.

Eğitimde genel olarak;

  • Genel Mikroskobi Teknikleri
  • Metalografik Numune Hazırlama Teknikleri
  • Döküm ve Enjeksiyon Ürünlerde; Tane Boyut ve Dağılımı, Kabuk Yapısı ve Kalınlığı, Empürite Dağılımı ve Yorumlanması, Soğuma İzlerinin Tespiti
  • Ekstrüzyon ve Levha Ürünlerde; Tane Boyut ve Dağılımı, Farklılaşmış Yapılar, Yönlenme ve merkezi segregasyon konuları üzerinde duruldu.