Alüminyum Yapı Sistemleri Test Laboratuvarı Cephe Sistem Test Ünitesinin Kurulumu Başladı


17 Temmuz 2020

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle 2018 yılında başlatılan ASTEL Projesi kapsamında, test faaliyetlerinin sürdürüleceği laboratuvarlar için inşaat süreci Esenyurt’ta devam ediyor.  

Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı Projesi kapsamında faaliyetlerini sürdüren ALUTEAM 150 saatlik Cephe Akademi eğitim programının tamamlanmasının ardından laboratuvar kurulum çalışmalarına hız kazandırdı. Sürdürülen çalışmalar neticesinde Türk Telekom Santral Binası’nın 75 yıllığına devralınmasının ardından test merkezinin adresi de belirlemiş oldu. Tüm proje ortakları ve son olarak projenin iştirakçisi olan Çuhadaroğlu Metal iş birliği sayesinde Esenyurt ALKOP Sanayi Sitesi’nde inşaat süreci başladı. Proje ekibinin titizlikle yürüttüğü santral binasının, yapı sistemleri test merkezine dönüşüm süreci gerekli izinlerin alınmasının ardından belirlenen plan doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Mevcut yapının dönüşüm çalışmalarının tamamlanması ile birlikte sistem testleri laboratuvarları da faaliyete başlayabilecek. Kurulacak laboratuvar ile sistem testleri için kullanılan makine ve teçhizat ile yazılımın yerli olarak geliştirilmesine de imkan sağlanmış olacak. Geliştirilen test sistemleri aynı zamanda bu alanda çalışacak nitelikli personelin de yetiştirilmesine ve istihdam edilmesine hizmet etmiş olacak.

Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı ASTEL Projesi

TR10/18/YMP/0038 kodlu Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL) Projesi Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ), Girişimci Alüminyum ve Sanayici İş Adamları Derneği (GALSİAD), İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) ortak girişimi ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle hayata geçirilmiştir.

Alüminyum sektörünün, sistem testleri ihtiyaçlarını yurt dışından veya sektör temsilcilerinin kontrolünde olan yabancı menşeili sertifika sahibi laboratuvarlardan sağlaması ve mevcut yöntemlerin ülkemizin kaynaklarının yabancı sermayeye akmasına sebep olması, gerekli testlerin yaptırılmasının firmalara oluşturduğu zaman ve maliyet yükü alüminyum sektörünün bu alanda bir çalışma yapılması ihtiyacını doğurmuştur. 2018 yılından bu yana sürdürülen proje çalışmaları temelde iki yapının oluşturulması üzerine kurulmuştur. Buna göre sistem testlerinin yapılacağı bir test merkezi ve bu alanda iş gücünün verimliliğini arttıracak eğitim programı oluşturulması kapsamında faaliyetlerin sürdürüldüğü Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL) Projesi alüminyum yapı sistemleri üreten firmalar, mimarlar, inşaat firmaları, mimarlık-tasarım-inşaat mühendisliği dallarında eğitim görenler, yapı sistemlerini ve aksesuarlarını tasarlayan firmalar ve mimarlar, akademisyenler ve araştırmacılara ulaşmayı hedeflemektedir.