Alüminyum Sektöründe SEM- EDS Uygulamaları Mesleki Eğitimi Gerçekleşti


Üniversitemiz Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM), İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve Girişimci Alüminyum Sanayici ve İş Adamları Derneği (GALSİAD)  işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile yürütülmekte olan Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi Güdümlü Projesi kapsamındaki mesleki eğitimler devam ediyor.

22-23 Mart 2017 tarihlerinde ALUTEAM Konferans Salonu ve Mekanik / Isı Laboratuvarında “Alüminyum Sektöründe SEM- EDS Uygulamaları: Teorik ve Pratik Çalışmalar” başlıklı eğitim gerçekleştirildi. Eğitimde OXFORD Instruments’dan Kıdemli Uygulama Uzmanı Keith Dicks, Tetra Teknolojik Sistemler A.Ş.’den Uygulama Uzmanı Gökhan Erdoğan, ALUTEAM ‘den Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yaşar Akça ve Yüksek Malzeme Bilimi Mühendisi Zafer Çağatay Öter eğitimci olarak yer aldı.

İki günlük eğitimde çeşitli teorik ve pratik çalışmalar yapıldı. SEM çalışma prensipleri, görüntü sonuç ve raporlarının yorumlanması, Alüminyum eksenli SEM çalışmaları, EDS çalışma prensipleri, Alüminyum eksenli EDS çalışmaları gibi konular teorik olarak işlenirken, pratik eğitimde katılımcılar ürün eksenli laboratuvar çalışmalarına katılma, ekstrüzyon ürünlerde intermetalikler, yassı ürünlerde tane kabalaşması, döküm ürünlerde soğuma kaynaklı hatalar vb. gibi durumları inceleme imkânı buldular.

Sektörden uzmanların, akademisyenlerin, araştırmacıların ve üniversitelerden öğrencilerin katıldığı, interaktif şekilde devam eden eğitim boyunca katılımcılar uzmanları dinlerken, sektörel tecrübeleri de birbirleriyle paylaştılar.