ALUTEAM’e EASA PART 21G Onayı


31 Mart 2020

THY Teknik, Part 21G belgesi kapsamında ALUTEAM'i alt yüklenicisi olarak SLS (Seçici Lazer Sinterleme üretim tekniği) konusunda yetkilendirdi. 

Eklemeli imalat teknolojisini kullanarak üç boyutlu metal ve plastik üretim hizmetinde her geçen gün kapasitesini arttıran ALUTEAM bu alanda yetkinliklerini de geliştirmeye devam ediyor. Son olarak plastik imalat kapsamında THY Teknik AŞ’nin alt yüklenicisi olan merkezimiz üniversite sanayi iş birliğinin devamlılığı için çalışmalarını sürdürüyor.

Avrupa havacılık otoritesi tarafından verilen EASA 21G.0043 belgesi ile ALUTEAM, yolcu uçaklarında (sivil havacılık) kullanılacak bazı plastik kabin içi parçaların SLS yöntemi ile üretimi konusunda yetkilendirilmiş oldu. Bu gelişme sayesinde detaylı bir denetim sürecini geride bırakan merkezimiz, "SLS Yöntemi ile 3 Boyutlu Parça Üretimi" konusunda gerekli şartları sağlayarak sivil havacılık için parça üretim hizmetine daha sağlam adımlarla devam edecek.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) Kimdir?

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), Avrupa Birliği'nin sivil havacılık güvenliği çerçevesinde oluşturduğu ve 2010 itibarıyla JAA'nın yerini alan girişimidir. EASA, İngilizce European Aviation Safety Agency ifadesinin kısaltmasıdır.  ABD'de bulunan FAA'ya benzer şekilde, Avrupa hava sahası içinde, hava ve havacılıkla ilgili her türlü hava aracı, uçuş, üretim, müdahale, etkinlik ve geçerli güvenlik mevzuatların takibi ve uygulanmasını kontrol edip uçuş ve yer güvenliğini sağlamaktır.