ALUTEAM'de 3 Boyutlu Yazıcı Üretildi


10 Mayıs 2016

Üniversitemiz Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi'nde (ALUTEAM) ürün geliştirme faaliyetleri kapsamında 3 boyutlu yazıcı üretildi.

Alüminyum alanında katma değer oluşturmak ve alüminyumun gençler için teknoloji ile buluşmasını sağlamak amacıyla yaklaşık 4 ay süren çalışmalar sonucunda 3 boyutlu yazıcı üretildi ve 5 adet prototipin teslimatı gerçekleştirildi. Ürün ve teknoloji geliştirme sürecinde Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri de aktif olarak yer aldı. Yazılım ve tasarımı tamamen ALUTEAM’de gerçekleştirilen 3 boyutlu yazıcı, öğrencilerin sektöre girmeden önce yerli teknolojiler üretme hususunda tecrübe kazanmaları açısından da önem arz ediyor. 

Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde ALUTEAM paydaşları tarafından alüminyum malzemeden imalatı gerçekleştirilen ve isteğe göre kişiselleştirilebilen yazıcı; dış kasa, açık kaynak yazılımı, Türkçe program arayüzü, servis kolaylığı için modüler tasarım uygulanmış olmasıyla benzerlerinden ayrılıyor. 

Prototip ürünlerin teslim edilmesiyle sahada denenmeye başlayan 3 boyutlu yazıcı için denemelerden alınan geri bildirimler ile birlikte ürün geliştirme süreci devam edecektir.