ALUTEAM Yerli Savunma Sanayi Fuarı SAHA EXPO’da


13 Eylül 2018

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM), yerli savunma sanayisinde geliştirilen en son teknolojilerin, sistemlerin ve ürünlerin yer aldığı, bu yıl ilki gerçekleştirilen SAHA EXPO 2018 Fuarı’nda yerini aldı.

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) tarafından organize edilen SAHA EXPO 2018, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla 13-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi.

ASELSAN, Baykar, BMC, Boeing, HAVELSAN, TAİ, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı, ROKETSAN, THY Teknik gibi dev firmaların katıldığı fuarda, Türkiye’nin savunma sistemine yönelik ürün geliştiren önemli merkezlerden biri olan ALUTEAM de yaptığı çalışmalarla yer aldı. ALUTEAM standında THY, THY Teknik, Baykar ve TAI firmaları gibi havacılık ve savunma sektörünün öncü kurumları ile yapılan ortak projeler ziyaretçilere anlatıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ALUTEAM standında

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ve Fatih Kacır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, SAHA EXPO ana sponsoru Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Baykar Makine Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ALUTEAM proje ortağı Girişimci Alüminyum ve Sanayici İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kırboz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman ve sektörün önde gelen temsilcileri ALUTEAM standını ziyaret ederek ALUTEAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ebubekir Koç’tan projeler ve ürünler hakkında detaylı bilgi aldı. ALUTEAM standına yoğun ilgi gösteren sektör temsilcileri ile tasarım ve üretim odaklı olası iş birlikleri masaya yatırıldı.

3 gün boyunca süren fuarda, Türk savunma sanayisine katkı veren ve bu alanda sorumluluk üstlenen 135 ulusal ve uluslararası firma yer aldı. Savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında harekât ortamında kullanılacak modern platformların alt sistemlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesinde görev alan firmalar SAHA EXPO’da ürünlerini sergiledi, iş birliği olasılıklarını görüştü.