ALUTEAM Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Etkinliğine Katıldı


16 Mart 2021

Avrupa Birliği ve Türkiye Mali İşbirliği, Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programı’nın Yıllık Tanıtım Etkinliği gerçekleştirildi

“Rekabetçi Sektörler Programı: Etkisi ve Ötesi” etkinliği 15-16 Mart 2021 tarihleri olmak üzere iki gün sürecek şekilde Ankara Sheraton Hotel’de düzenlendi. Programın ilk günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK başta olmak üzere Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus MEYER-LANDRUT, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, Büyükelçi Faruk KAYMAKCI ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL gibi önemli isimlerin konuşmalarıyla başladı.

Çevrimiçi olarak davetlilerin de ağırlandığı programın ilk günü üç ayrı bölümden oluşacak şekilde organize edildi. Moderatörlerin yönetiminde hazırlanan oturumların her birinde uzaktan katılım sağlayan konuşmacılar da yer aldı. Araştırma geliştirme, dijital yenilikçilik, dijital dönüşüm, enerji verimliliği, endüstriyel tasarım ve ürün geliştirme, yaratıcı endüstriler, kapasite geliştirme, geleneksek sektörler, girişimcilik, üniversite-sanayi işbirliği, ticarileşme konu başlıklarının ele alındığı oturumların ardından etkinlik soru cevap bölümleriyle devam etti.

Etkinliğin ikinci gününün önemli gündemi İPA 1-2 ve 3. dönemlerin çerçevesi oldu. Deneyimlerin paylaşıldığı, projelerin tanıtıldığı etkinliğin ikinci günü söz proje faydalanıcılarına verildi. Üniversitemizin “Alüminyum Sanayinin Dijital Dönüşümü için Ortak Araştırma Merkezi” projesiyle temsil edildiği programda faydalanıcılar arasında daha nitelikli bir iletişim ve deneyim paylaşımı platformunun oluşturulması sağlandı. Merkez müdürümüz Dr. Ebubekir Koç’un ve Laboratuvar Koordinatörümüz Z. Çağatay Öter’in kurumumuzu temsil ettiği programda “ALUTEAM: Alüminyum Sanayinin Dijital Dönüşümü için Ortak Araştırma Merkezi” konu başlıklı kısa bir sunum da gerçekleştirildi. Dr. Ebubekir Koç’un konuşmacısı olduğu bu bölümde ALUTEAM projesinin çıkış noktası, hedefleri ve sonuçları katılımcılara aktarılmış oldu. 

Görünürlük bilgilendirme, teknik dosya hazırlığı, ihale ve değerlendirme ile uygulama oturumlarının ardından etkinlik kapanış konuşmalarının gerçekleştirilmesiyle son buldu.