ALUTEAM, Covid-19 Sürecinde Milli Seferberlik Ruhuyla Sağlık için Üretti


4 Haziran 2020

İmalat sektöründeki markalara tasarım, ileri teknoloji üretim ve malzeme testleri hizmeti sağlayan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM), SAHA İstanbul’un Koronavirüs (Covid-19) salgını için milli seferberlik ruhuyla başlattığı destek çalışmalarına malzeme laboratuvarları ve eklemeli imalat üretim laboratuvarları ile katıldı. Covid-19 ile etkin mücadele için üretim kabiliyetlerini ve imkânlarını tıbbi cihaz üreticilerinin hizmetine sunan ALUTEAM’in de aralarında olduğu SAHA İstanbul üyeleri, normalleşme döneminde de çalışmalarına devam edecek.

Sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul’un Covid-19 ile mücadele için açtığı çağrı kapsamında başlatılan tıbbi cihaz üreticisi firmaların tedarik ve üretim aşamalarına destek projesi, pek çok kurum ve kuruluşu bir araya getirdi. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin vizyonuyla uyumlu şekilde üretilen bilginin ülke ve insanlık yararına kullanılmasını amaçlayan, sahip olduğu misyon gereği sermayenin millileştirilmesi adına başlatılan tüm faaliyetleri yakından takip eden ALUTEAM ekibi, üyesi olduğu SAHA İstanbul’un organizasyonunda da kısa sürede yer alarak eklemeli imalat teknolojilerini medikal firmaların hizmetine açtı.

İnsandan insana hızla bulaşan ve solunum sistemini hedef alan bir hastalık olan Koronavirüs, tüm dünyada medikal cihazlara, özellikle solunum cihazına olan ihtiyacı arttırdı. Bu ihtiyaca yönelik Mart 2020’de seferberlik çağrısında bulunan SAHA İstanbul, sahip olduğu tüm tasarım, mühendislik ve üretim faaliyetlerini salgın sürecinde kullanıma sundu. Medikal cihaz üreticisi firmaların sağlık cihazı üretiminde kullanılan ve tedarik noktasında sıkıntı yaşanan ekipmanları ile bileşenlerine yönelik olarak hayata geçirilen çağrıya, ALUTEAM de eklemeli imalat üretim laboratuvarları ile katıldı. ALUTEAM Tasarım ve Üretim Birimi, SAHA İstanbul üzerinden kendilerine ulaşan üretim taleplerini en kısa sürede cevaplandırmak için çalışmalara başladı.

Üniversite çatısında geliştirilen teknoloji toplum sağlığı için kullanıldı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin akademik birikimini sanayinin üretim teknolojileri ile birleştirerek üniversite sanayi iş birliğinin önemli merkezlerinden biri hâline gelen Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi, edindiği bilgi birikimini SAHA İstanbul’un sosyal sorumluluk çalışması kapsamında medikal firmaların üretim faaliyetleri için çalıştırdı. Üretim talebinde bulunan firmaların ilgili alanlarda kullanılmak üzere ALUTEAM’den teslim aldığı parçalar, talep eden kuruluşlara ilgili üretici firmalar tarafından iletildi. Örneğin; “Laringscope” isimli parçalar üretim talebinde bulunan Ortem firması tarafından İzmit Devlet Hastanesi’nde kullanılan solunum cihazları için hibe olarak gönderildi.

Koronavirüs ile mücadele sürecinde normalleşme aşamasına geçtiğimiz şu günlerde ALUTEAM, üretim altyapısı ve ürün geliştirme süreçlerini hızlandırmak üzere talepte bulunan medikal firmalarına hizmet vermek için üniversite sanayi iş birliğini sürdürmeye devam edecek.

ALUTEAM’in destek sunduğu medikal firmalar ve projeler

  1. HF60L Cihazı (Yüksek Akımlı Oksijen Terapisi Cihazı) Non İnvaziv Solunum Destek Cihazı, 4 ayrı tasarımın SLS Üretimi (12 adet) 1 adet tasarımın DMLS Üretimi (3 adet), (Elmaslar Grup)
  2. Solunum Cihazı, Maske, SLS Üretim (3 adet) Valf, SLS Üretim (3 adet), (Ten Şirketler Grubu)
  3. Laringscope, Kamera kanalı, SLS Üretim (68 adet), (Ortem)
  4. Solunum Cihazı Motor Üretimi, Selenoid Sargı Makarası, SLS Üretim (40 adet), (Femsan)
  5. Solunum Cihazı, Mekanik aksamda kullanılan malzeme seçimi ve tedariği danışmanlığı (0,16 mm paslanmaz-martenzitik)
  6. Solunum Cihazı, SLS Parça Üretimi, Master Model

KAYNAK: https://www.fsm.edu.tr/