ALUTEAM ALUEXPO Fuarına ve ALUS’09 Sempozyumuna Katıldı


14 Ekim 2019

Merkezimiz 10-11-12 Ekim 2019 tarihleri boyunca devam eden ALUEXPO fuarında GALSİAD ile birlikte yer alırken eş zamanlı olarak düzenlenen ALUS’09 sempozyumunda da üniversitemizi temsil etti.

Bu yıl altıncısı düzenlenen ALUEXPO 2019 Uluslararası Aluminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı 10-12 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Merkezimiz fuarda Girişimci Alüminyum ve Sanayici İş Adamları Derneği ile aynı standı paylaştı. Alüminyum sektörünü bir araya getiren organizasyon, 10 Ekim Perşembe Günü T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ın da katıldığı açılış töreni ile başladı. Üç gün boyunca devam eden ALUEXPO 2019’da ekibimizden alanında uzman kişiler tarafından karşılanan sektör temsilcileri merkezimizde kullanılan üretim metotları ve geliştirilen projeler ile ilgili bilgilendirildi.

Türkiye ve Avrasya Bölgesi olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen alüminyum sektörü ilgililerinin bir araya geldiği fuar kapsamında ayrıca ALUS’09 9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu düzenlendi. TALSAD Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi işbirliği ile 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen sempozyuma ilgi oldukça yoğundu.

ALUS’09 süresince her boyutuyla alüminyum sektörü ile akademik dünyayı aynı platformda bir araya getirme ve endüstriye yön verecek bilimsel ve teknolojik gelişmeleri uluslararası bir ortamda paylaşma hedefi kapsamında pek çok oturum düzenlendi. Düzenlenen oturumlarda Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Fevzi Yılmaz ve merkezimiz araştırmacıları üniversitemizi temsil etti. “Alüminyum Pazarı, Fiyatlandırma ve Ticaret” konulu oturumda merkez Müdürümüz Dr. Ebubekir Koç başkanlık ederken aynı vakitlerde Prof. Dr. Fevzi Yılmaz “Yerküremiz Kaynaklarının Kullanımı, Sürdürülebilirlik ve Alüminyum” konulu sunum gerçekleştirdi. Gün boyu devam eden etkinlikler kapsamında öğleden sonra araştırmacılarımızdan Yaşar Akça’nın “Ekstrüzyon Preslerinde Enerji Yönetimi” konulu sunumunun ardından “Effects of Retrogression and Reaging (RRA) on the Mechanical and Physical Properties in Aluminum Alloys 7050 and 7075” konulu araştırma Dr. Öğrt. Üyesi Gökhan Özer’in sunumuyla ALUS’09’da izleyicisiyle buluştu.